Aukcja Militariów / 13 kwietnia 2019

99. SZABLA POLSKA SZEREGOWYCH BRONI JEZDNYCH WZ 1934

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówSZABLA POLSKA SZEREGOWYCH BRONI JEZDNYCH WZ 1934
99
SZABLA POLSKA SZEREGOWYCH BRONI JEZDNYCH WZ 1934

dł. całk. w pochwie 987 mm, dł. szabli 957 mm, dł. głowni 825 mm, szer. głowni u nasady 34 mm, gr. grzbietu u nasady 8 mm, m. szabli 880 g, m. szabli w pochwie 1455 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa mosiężna. Jelec prosty, krzyżowo-kabłąkowy, z trapezoidalnymi wąsami. Tylne ramię jelca z otworem na temblak. Przednie, załamane pod kątem prostym, tworzy kabłąk, łukiem dochodzący do głowicy i połączony nakrętką z trzpieniem głowni. Trzon z drewna bukowego, w formie dwóch ukośnie karbowanych
okładzin, przy jelcu uchwyconych wąskim pierścieniem z wycięciami na wąsy. Okładziny
mocowane do trzpienia dwoma śrubami. Głowica nakryta krótkim kapturkiem w kształcie owalnej czaszy, mocowanym nakrętką na trzpieniu głowni. Wewnętrzna okładzina przy głowicy częściowo wypalona. G ł o w n i a stalowa, polerowana, o umiarkowanej krzywiźnie. Obustronnie profilowana w jedną szeroką bruzdę i przytylcową bruzdeczkę. Pióro obosieczne z ością. Sztych asymetryczny, przygrzbietowy. Na zewnętrznym progu, pod nasadą „S. wz 34”, na wewnętrznym „H. LUDWIKÓW/KIELCE”. Na grzbiecie punca inspektora odbierającego broń „K/2” w owalu oraz seria i numer „B 305”. P o c h w a ze stali polerowanej, z jedną ryfką. Szyjka z dławikiem, mocowana na wcisk w płaszczu pochwy. Przy wlocie szyjki pochwa wgnieciona. Płaszcz pochwy z dwoma wgnieceniami. Prostokątna ostroga w nieczytelną serią i numerami. Brak sprężyny i wędzideł.

Cena wylicytowana
6 000 zł