Aukcja Militariów / 28 kwietnia 2018

81. SZABLA POLSKA OFICERA JAZDY LEKKIEJ XVIII/XIX W.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówSZABLA POLSKA OFICERA JAZDY LEKKIEJ XVIII/XIX W.
powrót
81
SZABLA POLSKA OFICERA JAZDY LEKKIEJ XVIII/XIX W.

SZABLA POLSKA OFICERA JAZDY LEKKIEJ XVIII/XIX W.

dł. całk. szabli w pochwie 988 mm, dł. szabli 940 mm, dł. głowni 800 mm, szer. głowni u nasady 28 mm, gr. grzbietu u nasady 6 mm, masa szabli 760 g, masa szabli w pochwie z temblakiem 1160 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa żelazna, koszowa. Jelec esowaty, czterokabłąkowy. Tylne ramię zwinięte w płaską łezkę ku głowni. Przednie zakreśla regularny łuk, tworząc kabłąk główny. Trzy boczne, esowato wygięte zbiegają się w górnej części kabłąka głównego. Trzon drewniany, gęsto poziomo karbowany, pokryty czarną skórą. Długi kapturek dołem mocowany na wpust do tylnego ramienia jelca, górą nitowany trzpieniem głowni. G ł o w n i a stalowa, polerowana, o umiarkowanej krzywiźnie. Obustronnie szlifowana w jedną, szeroką bruzdę oraz wąską bruzdeczkę przygrzbietową. Sztych w linii grzbietu. Na wysokości zastawy oba płazy dekorowane rytowanym wątkiem roślinnym oraz panopliami. Na obu progach rytowane ornamenty charakterystyczne dla głowni z końca XVIII wieku. Na zewnętrznym inicjały producenta S & C. P o c h w a stalowa, polerowana, z dwiema ryfkami z ruchomymi koluszkami na grzbiecie. Szyjka z dławikiem mocowana w płaszczu pochwy na wcisk. Ostroga płaska, asymetryczna. Przy szabli temblak legionowy.

Podobna szabla opisana w książce Aleksandra Czerwińskiego i Lesława Dudka, str. 59, poz. 9.

Cena wylicytowana
24 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+ 48 58 301 05 54
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się