Aukcja Militariów / 28 kwietnia 2018

82. SZABLA POLSKA OFICERA BRONI JEZDNYCH WZ 1921/22

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówSZABLA POLSKA OFICERA BRONI JEZDNYCH WZ 1921/22
82
SZABLA POLSKA OFICERA BRONI JEZDNYCH WZ 1921/22

dł. całk. szabli w pochwie 984 mm, dł. szabli 923 mm, dł. głowni 797 mm, szer. głowni u nasady 34 mm, gr. grzbietu u nasady 6 mm, masa szabli 875 g, masa szabli w pochwie z temblakiem i żabką 1583 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa mosiężna. Jelec krzyżowo-kabłąkowy, w przekroju czworoboczny, z wąsami. Tylne ramię jelca zwinięte ku głowni w wolutę. Przednie załamane pod kątem prostym tworzy kabłąk łukiem dochodzący do głowicy i połączony z trzpieniem głowni. Trzon rękojeści drewniany, z dwunastoma poprzecznymi karbami, oklejony czarną skórą i opleciony podwójnie skręconym drutem mosiężnym. Długi kapturek sięgający jelca zamocowany wkrętem na głowicy i sztyftem do tylnego ramienia jelca. G ł o w n i a stalowa, polerowana, niklowana, szeroka, o umiarkowanej krzywiźnie. Obustronnie szlifowana w jedną szeroką bruzdę przygrzbietową, sięgającą długiego obosiecznego pióra. Sztych asymetryczny, przygrzbietowy. Na płazie wewnętrznym, pod nasadą, tłok wytwórni A. MANN/WARSZAWA oraz tworzący owal monogram AMA. Na grzbiecie, pod nasadą, wybity numer broni 468, orzełek oraz znak inspektora odbioru por. inż. Czesława Grzybowskiego - litera G w kółku. P o c h w a stalowa, polerowana, niklowana, z dwiema ryfkami z ruchomymi koluszkami od strony grzbietowej. Gładka szyjka z dławikiem blokującym wodzidła, mocowana dwiema śrubami do płaszcza pochwy. Wydatna ostroga minimalnie asymetryczna. Na jej wewnętrznej stronie powtórzone punce – G w kółku, numer broni 468 oraz tworzący owal monogram AMA. Przy szabli temblak oficerski wz 36 oraz żabka.

Cena wylicytowana
12 000 zł