Aukcja Militariów / 18 kwietnia 2020

82. SZABLA POLSKA OFICERA BRONI JEZDNYCH WZ 1917

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówSZABLA POLSKA OFICERA BRONI JEZDNYCH WZ 1917
powrót
82
SZABLA POLSKA OFICERA BRONI JEZDNYCH WZ 1917

SZABLA POLSKA OFICERA BRONI JEZDNYCH WZ 1917

dł. całk. szabli w pochwie 986 mm, dł. szabli 965 mm, dł. głowni 825 mm, szer. głowni u nasady 33 mm, gr. grzbietu u nasady 5 mm, masa szabli 780 g, masa szabli w pochwie 1375 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa mosiężna, koszowa. Jelec esowaty, trójkabłąkowy z wąsami. Tylne ramię jelca zwinięte w płaską wolutę ku głowni, przednie łukowato zagięte ku górze, tworzy kabłąk główny połączony z trzpieniem głowni. Dwa kabłąki boczne biegną łukiem po obu stronach zewnętrznego wąsa i łączą się z kabłąkiem głównym w jego górnej części. Wąsy eliptycznie ostro ścięte, ozdobione motywem roślinnym. Długi, sięgający jelca kapturek, mocowany od góry ozdobną nakrętką w kształcie rozety, dołem sztyftem do otworu w tylnym ramieniu jelca. Kapturek u góry wykrojony w kształt tarczy, ozdobiony tłoczonym orłem w koronie na tarczy amazonek. Trzon drewniany, ukośnie karbowany, obciągnięty czarną skórą i opleciony filigranem mosiężnym. Między jelcami, a nasadą głowni skórzana podkładka. G ł o w n i a stalowa, polerowana, niklowana o dużej krzywiźnie. Obustronnie profilowana w trzy bruzdy przygrzbietowe na wysokości brzuśca. Długie, obosieczne pióro, sztych w linii grzbietu. Na zewnętrznym płazie piękna trawiona dekoracja: ciąg liści i owoców dębu, ciąg pąków kwiatowych. Pomiędzy nimi przedstawienie orła w koronie oraz napis kursywą „Za Polskę i wiarę”. Na wewnętrznym płazie, pod nasadą bita sygnatura producenta: „G. BOROWSKI”. P o c h w a stalowa, polerowana, niklowana. Dwie ryfki z ruchomymi koluszkami na grzbiecie. Szyjka mocowana w płaszczu pochwy śrubką po stronie grzbietowej. Ostroga asymetryczna. Drobne wgniecenia na wysokości pióra.

Cena wylicytowana
11 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+ 48 58 301 05 54
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się