Aukcja Militariów / 18 kwietnia 2020

82. | SZABLA POLSKA OFICERA BRONI JEZDNYCH WZ 1917

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówSZABLA POLSKA OFICERA BRONI JEZDNYCH WZ 1917
82
SZABLA POLSKA OFICERA BRONI JEZDNYCH WZ 1917

dł. całk. szabli w pochwie 986 mm, dł. szabli 965 mm, dł. głowni 825 mm, szer. głowni u nasady 33 mm, gr. grzbietu u nasady 5 mm, masa szabli 780 g, masa szabli w pochwie 1375 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa mosiężna, koszowa. Jelec esowaty, trójkabłąkowy z wąsami. Tylne ramię jelca zwinięte w płaską wolutę ku głowni, przednie łukowato zagięte ku górze, tworzy kabłąk główny połączony z trzpieniem głowni. Dwa kabłąki boczne biegną łukiem po obu stronach zewnętrznego wąsa i łączą się z kabłąkiem głównym w jego górnej części. Wąsy eliptycznie ostro ścięte, ozdobione motywem roślinnym. Długi, sięgający jelca kapturek, mocowany od góry ozdobną nakrętką w kształcie rozety, dołem sztyftem do otworu w tylnym ramieniu jelca. Kapturek u góry wykrojony w kształt tarczy, ozdobiony tłoczonym orłem w koronie na tarczy amazonek. Trzon drewniany, ukośnie karbowany, obciągnięty czarną skórą i opleciony filigranem mosiężnym. Między jelcami, a nasadą głowni skórzana podkładka. G ł o w n i a stalowa, polerowana, niklowana o dużej krzywiźnie. Obustronnie profilowana w trzy bruzdy przygrzbietowe na wysokości brzuśca. Długie, obosieczne pióro, sztych w linii grzbietu. Na zewnętrznym płazie piękna trawiona dekoracja: ciąg liści i owoców dębu, ciąg pąków kwiatowych. Pomiędzy nimi przedstawienie orła w koronie oraz napis kursywą „Za Polskę i wiarę”. Na wewnętrznym płazie, pod nasadą bita sygnatura producenta: „G. BOROWSKI”. P o c h w a stalowa, polerowana, niklowana. Dwie ryfki z ruchomymi koluszkami na grzbiecie. Szyjka mocowana w płaszczu pochwy śrubką po stronie grzbietowej. Ostroga asymetryczna. Drobne wgniecenia na wysokości pióra.

Cena wylicytowana
11 000 zł