Aukcja Militariów / 18 kwietnia 2020

76. SZABLA OFICERA ARTYLERII, SAKSONIA, WZ 1848

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówSZABLA OFICERA ARTYLERII, SAKSONIA, WZ 1848
76
SZABLA OFICERA ARTYLERII, SAKSONIA, WZ 1848

dł. całk. szabli w pochwie 1080 mm, dł. szabli 1008 mm, dł. głowni 867 mm, szer. głowni u nasady 26 mm, gr. grzbietu u nasady 6 mm, masa szabli 985 g, masa szabli w pochwie 1500 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa mosiężna, złocona. Jelec krzyżowo-kabłąkowy z kwadratowymi półwąsami. Kabłąk w kształcie półstrzemienia ze szczeliną na temblak. Tylne ramię jelca zakończone małą główką lwa, zagiętą ku głowni. Trzon drewniany, poprzecznie karbowany, owinięty imitacją skóry jaszczura i opleciony skręconymi drutami stalowymi. Długi kapturek w kształcie lwiej głowy, z policzkami, dołem mocowany wraz z trzonem w ozdobnym pierścieniu, górą nitowany trzpieniem głowni. Zewnętrzny półwąs dekorowany skrzyżowanymi lufami armatnimi, wewnętrzny wybuchającym granatem. Całość okuć bardzo bogato dekorowana. G ł o w n i a stalowa, polerowana, o znikomej krzywiźnie, piórowa. Płazy obustronnie płaskie, klinowe, grzbiety o przekroju okrągłym. Pióro długie, obosieczne z wystającą asymetryczną ością, sztych przygrzbietowy. P o c h w a metalowa, z dwoma ryfkami, pomalowana na czarno. Szyjka dodana, ostroga asymetryczna. Przy szabli oficerski temblak Saksonii.

Cena wylicytowana
2 400 zł