Aukcja Militariów / 18 kwietnia 2020

68. SZABLA KAWALERYJSKA OFICERSKA, WŁOCHY, WZ 1855

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówSZABLA KAWALERYJSKA OFICERSKA, WŁOCHY, WZ 1855
68
SZABLA KAWALERYJSKA OFICERSKA, WŁOCHY, WZ 1855

dł. całk. szabli w pochwie 979 mm, dł. szabli 955 mm, dł. głowni 820 mm, szer. głowni u nasady 28 mm, gr. grzbietu u nasady 7,5 mm, masa szabli 700 g, masa szabli w pochwie 1105 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa stalowa. Jelec prosty, krzyżowo-kabłąkowy, z prostokątnymi wąsami, w przekroju czworoboczny. Tylne ramię zakończone łezką ze szczeliną na temblak. Kabłąk rozszerzający się ku górze, połączony z trzpieniem głowni. Trzon rękojeści drewniany, nacinany w drobne romby z pięcioma poprzecznymi, głębokimi karbami. Długi kapturek dołem mocowany sztyftem w otworze w tylnym ramieniu, górą nakrętką na trzpieniu głowni. G ł o w n i a stalowa, polerowana, o umiarkowanej krzywiźnie. Obustronnie profilowana w jedną, szeroką bruzdę przygrzbietową, przechodzącą w dwie wąskie bruzdy na obosiecznym piórze. Sztych z pazurem. Na wysokości zastawy oba płazy bogato trawione i rytowane dekoracją utworzoną z palmet, stylizowanych liści akantu oraz panoplii, na które składają się sztandary, armaty, tarcze i bębny. W ornament wplecione rytowane sygnatury wytwórcy „Wester&Co” z jednej strony i „Solingen” z drugiej oraz wybite prawdopodobnie sygnatura „WESTER&CO/SOLINGEN”. P o c h w a stalowa, polerowana z dwoma ryfkami z ruchomymi koluszkami na płaskim grzbiecie. Szyjka mocowana w płaszczu pochwy dwoma śrubkami. Ostroga asymetryczna.

Cena wylicytowana
2 000 zł