Aukcja Militariów / 18 kwietnia 2020

51. SZABLA KAWALERYJSKA, HUZARSKA, 4. ĆW. XVIII W.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówSZABLA KAWALERYJSKA, HUZARSKA, 4. ĆW. XVIII W.
51
SZABLA KAWALERYJSKA, HUZARSKA, 4. ĆW. XVIII W.

dł. całk. szabli w pochwie 1064 mm, dł. szabli 1018 mm, dł. głowni 877 mm, szer. głowni u nasady 34 mm, gr. grzbietu u nasady 8 mm, masa szabli 795 g, masa szabli w pochwie 1855 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa stalowa. Jelec prosty, trójkabłąkowy. Tylne ramię jelca zwinięte w wolutę ku głowni, przednie załamane pod kątem prostym tworzy kabłąk główny połączony z trzpieniem głowni. Dwa kabłąki boczne łączą się z kabłąkiem głównym w jego górnej części. Trzon drewniany, ukośnie karbowany nakryty długim kapturkiem, dołem mocowany w pierścieniu wraz z trzonem, górą nitowany trzpieniem głowni. G ł o w n i a stalowa, polerowana, o umiarkowanej krzywiźnie. Obustronnie profilowana w bruzdę przygrzbietową wypełniającą niemal całą powierzchnię płazów. Pióro krótkie, obosieczne, sztych w linii grzbietu. Na grzbiecie pod nasadą sygnatura „AN” w prostokącie „Arma Nationale” – Ateliers republicains 1793-1794. P o c h w a z dwiema ryfkami, późniejsza, być może od szabli ANIX. Brak szyjki.

Cena wylicytowana
1 900 zł