Aukcja Militariów / 22 kwietnia 2017

63. SZABLA HUSARSKA, FRANCJA, WZ 1777

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówSZABLA HUSARSKA, FRANCJA, WZ 1777
63
SZABLA HUSARSKA, FRANCJA, WZ 1777 - 1SZABLA HUSARSKA, FRANCJA, WZ 1777 - 2SZABLA HUSARSKA, FRANCJA, WZ 1777 - 3SZABLA HUSARSKA, FRANCJA, WZ 1777 - 4SZABLA HUSARSKA, FRANCJA, WZ 1777 - 5

SZABLA HUSARSKA, FRANCJA, WZ 1777

dł. całk. szabli w pochwie 1002 mm, dł. szabli 951 mm, dł. głowni 808 mm, szer. głowni u nasady 38 mm, gr. grzbietu u nasady 7 mm, krzywizna głowni 72 mm, masa szabli 1235 g, masa szabli w pochwie 2150 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa mosiężna. Jelec krzyżowo-kabłąkowy, w przekroju sześcioboczny, z niesymetrycznymi, owalnymi wąsami. Tylne ramię jelca z ością, zakończone profilowana gałką, przednie z ością, zagięte pod lekko rozwartym kątem, tworzy kabłąk, łukiem dochodzący do gł

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa mosiężna. Jelec krzyżowo-kabłąkowy, w przekroju sześcioboczny, z niesymetrycznymi, owalnymi wąsami. Tylne ramię jelca z ością, zakończone profilowana gałką, przednie z ością, zagięte pod lekko rozwartym kątem, tworzy kabłąk, łukiem dochodzący do głowicy i umocowany na trzpieniu głowni. Kabłąk profilowany, z małym wybrzuszeniem i rozszerzeniem w górnej części. Głowica wysunięta lekko ku przodowi, przykryta owalnym kapturkiem i nakładką w kształcie migdała, zanitowaną trzpieniem głowni. Długi, sięgający jelca kapturek, zamocowany sztyftem na jego tylnym ramieniu. Trzon rękojeści drewniany, z dziewiętnastoma poprzecznymi karbami, obciągnięty czarną skórą. Na zewnętrznej stronie kabłąka bita sygnatura – litera B zwieńczona oślim grzbietem, pod nią punca pomocnicza – litera P zwieńczona analogicznie. Litera B jest puncą kontrolera 1 klasy, F. Bischa, z l. 1783-1791. G ł o w n i a stalowa, polerowana, o znacznej krzywiźnie. Obustronnie szlifowana w jedną szeroką bruzdę, wypełniającą niemal całą powierzchnię płazów. Szlif bruzdy przy nasadzie prostokątny, sięgający krótkiego, obosiecznego pióra z zaznaczonym młotkiem. Sztych w linii grzbietu. Na płazie wewnętrznym, na wysokości zastawy, grawerowany stylizowany napis Repe – Republique oraz punca wiązka w prostokącie. Na płazie zewnętrznym Franse – Francaise oraz punca – litery MK w owalu perełkowym. Litery MK to punca inspektora Cabannesa z l. 1791-1793. Na grzbiecie głowni, pod nasadą, napis KLINGENTHAL. P o c h w a z łubek drewnianych, obciągnięta czarną skórą zszytą na grzbiecie. Okucia mosiężne. Kołnierz szyjki z wycięciem na wąsy i ruchomym koluszkiem w beczułkowatym ogniwku od strony grzbietowej. Podobnie, na bardzo długim trzewiku, osadzone drugie koluszko. Pochwa zakończona masywną asymetryczną ostrogą.

Cena wylicytowana
15 000 zł