Aukcja Militariów / 18 kwietnia 2020

67. SZABLA FRANCUSKA OFICERA PIECHOTY, WZ 1855

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówSZABLA FRANCUSKA OFICERA PIECHOTY, WZ 1855
67
SZABLA FRANCUSKA OFICERA PIECHOTY, WZ 1855

dł. całk. szabli w pochwie 935 mm, dł. szabli 907 mm, dł. głowni 770 mm, szer. głowni u nasady 30 mm, gr. grzbietu u nasady 8 mm, masa szabli 915 g, masa szabli w pochwie 1435 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa mosiężna. Jelec tarczowy z kabłąkiem. Tarcza w części zewnętrznej zdobiona ażurem roślinnym. Tylna część tarczy zakończona zwiniętą, ozdobną wolutą. Kabłąk w górnej części ze szczeliną na temblak, połączony zaczepem z kapturkiem. Trzon z ciemnej masy, poprzecznie karbowany. Kapturek krótki, zdobiony bordiurą o wątku roślinnym, nitowany trzpieniem głowni. Na krawędzi tarczy numerator wojskowy „2215”, na kabłąku trzy punce odbiorcze. G ł o w n i a stalowa, polerowana, o znikomej krzywiźnie, obustronnie profilowana w jedną szeroką bruzdę i bruzdeczkę przygrzbietową na całej długości. Krótkie, obosieczne pióro z asymetryczną ością, sztych symetryczny. Pod zewnętrzną nasadą punce odbiorcze, na grzbiecie napis producenta” „Mre d`Armes de Chat A Mai 1873 d`infrie Mle 1845”. P o c h w a stalowa, polerowana, oksydowana w jedną ryfką z ruchomym koluszkiem na grzbiecie. Szyjka mocowana w płaszczu pochwy jednym nitem. Pochwa zakończona asymetryczną ostrogą.

Cena wylicytowana
1 900 zł