Varia® 50 / 7 grudnia 2022

9. Stefan Popowski | Rozlewisko, 1927 r.

Strona głównaAukcje nadchodząceVaria® 50Rozlewisko, 1927 r.
rozlewisko-1927-r-stefan-popowski-677601rozlewisko-1927-r-stefan-popowski-757885

Stefan Popowski (1870 Warszawa - 1937 tamże)

Rozlewisko, 1927 r.

olej, płótno, 45,5 x 96 cm, sygn. i dat. l.d.: STEF. POPOWSKI 1927

Stefan Popowski
Uczeń w Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona. W 1889 r. rozpoczął naukę malarstwa w petersburskiej akademii, a rok później w Monachium. W 1891 r. na stałe zamieszkał w Warszawie. Był członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Warszawskiego Towarzystwa Artystycznego. Prowadził bardzo aktywne życie artystyczne. Działał jako organizator i juror wystaw; z jego też inicjatywy w 1898 r. rozpoczęła się tradycja organizowania Wystawy Wiosennej w Salonie Artystycznym w Warszawie. Popowski był bardzo płodnym artystą. Pracując przeważnie w technice olejnej, w swojej twórczości malował między innymi widoki miejskie, głównie weneckie, ale też i warszawskie. W jego dorobku artystycznym można również odnaleźć przedstawienia wnętrz oraz martwych natur. Ale to pejzaż dał artyście największą sławę i uznanie. Malował pełne nastroju krajobrazy, o różnych porach dnia i nocy. Skupiał się głównie na aspektach gry światła.
Estymacja:
25 000 - 30 000 zł
Cena wywoławcza:
18 000 zł