Varia® 50 / 7 grudnia 2022

5. Stefan Filipkiewicz | Zakopane

Strona głównaAukcje nadchodząceVaria® 50Zakopane
zakopane-stefan-filipkiewicz-827626zakopane-stefan-filipkiewicz-903566

Stefan Filipkiewicz (1879 Tarnów - 1944 Mauthausen)

Zakopane

gwasz, papier, 38 x 61,5 cm, w świetle oprawy, sygn. i opisany p.d.: Stefan Filipkiewicz / Zakopane

Stefan Filipkiewicz W latach 1900-1907 studiował w ASP w Krakowie u J. Mehoffera, J. Pankiewicza, I.Wyczółkowskiego i J. Stanisławskiego. Od 1913 r. prowadził kurs modelarstwa dekoracyjnego w Szkole Przemysłowej w Krakowie. Od 1930 r. był wykładowcą krakowskiej ASP, a w 1936 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym tej szkoły. Należał do warszawskiego TZSP, był członkiem wiedeńskiej Secesji. Malował głównie pejzaże tatrzańskie oraz martwe natury i kwiaty. Malował z niezwykłą subtelnością barwną. Na płótno nakładał farbę szerokimi, zdecydowanymi pociągnięciami pędzla na tekturach i sklejkach, których niezagruntowany podkład tworzy często kolorystyczny element kompozycji.
Estymacja:
15 000 - 20 000 zł
Cena wywoławcza:
9 000 zł