Aukcja Prac na Papierze / 17 czerwca 2017

20. Stefan Filipkiewicz | Widok na Świnicę z Bystrego, 1928 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na PapierzeWidok na Świnicę z Bystrego, 1928 r.
Widok na Świnicę z Bystrego, 1928 r.

Stefan Filipkiewicz (1879 Tarnów - 1944 Mauthausen)

akwarela, papier, 47,5 x 67,5 cm w świetle oprawy
sygn. i dat. p. d.: Stefan Filipkiewicz/1928

Stefan Filipkiewicz W latach 1900-1907 studiował w ASP w Krakowie u J. Mehoffera, J. Pankiewicza, I.Wyczółkowskiego i J. Stanisławskiego. Od 1913 r. prowadził kurs modelarstwa dekoracyjnego w Szkole Przemysłowej w Krakowie. Od 1930 r. był wykładowcą krakowskiej ASP, a w 1936 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym tej szkoły. Należał do warszawskiego TZSP, był członkiem wiedeńskiej Secesji. Malował głównie pejzaże tatrzańskie oraz martwe natury i kwiaty. Malował z niezwykłą subtelnością barwną. Na płótno nakładał farbę szerokimi, zdecydowanymi pociągnięciami pędzla na tekturach i sklejkach, których niezagruntowany podkład tworzy często kolorystyczny element kompozycji.
Cena wylicytowana
8 000 zł