Aukcja Dzieł Sztuki / 13 sierpnia 2016

76. Stefan Filipkiewicz | Widok na Świnicę

aAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiWidok na Świnicę
76
Widok na Świnicę

Stefan Filipkiewicz (1879 Tarnów - 1944 Mauthausen)

Widok na Świnicę

olej, płótno, 116 x 151 cm
sygn. p. d.: Stefan Filipkiewicz

Stefan Filipkiewicz W latach 1900-1907 studiował w ASP w Krakowie u J. Mehoffera, J. Pankiewicza, I.Wyczółkowskiego i J. Stanisławskiego. Od 1913 r. prowadził kurs modelarstwa dekoracyjnego w Szkole Przemysłowej w Krakowie. Od 1930 r. był wykładowcą krakowskiej ASP, a w 1936 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym tej szkoły. Należał do warszawskiego TZSP, był członkiem wiedeńskiej Secesji. Malował głównie pejzaże tatrzańskie oraz martwe natury i kwiaty. Malował z niezwykłą subtelnością barwną. Na płótno nakładał farbę szerokimi, zdecydowanymi pociągnięciami pędzla na tekturach i sklejkach, których niezagruntowany podkład tworzy często kolorystyczny element kompozycji.