Aukcja Dzieł Sztuki / 8 października 2016

5. Stefan Filipkiewicz | Roztopy

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiRoztopy
Roztopy

Stefan Filipkiewicz (1879 Tarnów - 1944 Mauthausen)

Roztopy

olej, płótno, 61 x 81 cm, sygn. i dat. p.d.: Stefan Filipkiewicz 1930

Stefan Filipkiewicz W latach 1900-1907 studiował w ASP w Krakowie u J. Mehoffera, J. Pankiewicza, I.Wyczółkowskiego i J. Stanisławskiego. Od 1913 r. prowadził kurs modelarstwa dekoracyjnego w Szkole Przemysłowej w Krakowie. Od 1930 r. był wykładowcą krakowskiej ASP, a w 1936 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym tej szkoły. Należał do warszawskiego TZSP, był członkiem wiedeńskiej Secesji. Malował głównie pejzaże tatrzańskie oraz martwe natury i kwiaty. Malował z niezwykłą subtelnością barwną. Na płótno nakładał farbę szerokimi, zdecydowanymi pociągnięciami pędzla na tekturach i sklejkach, których niezagruntowany podkład tworzy często kolorystyczny element kompozycji.