Aukcja Dzieł Sztuki / 2 maja 2016

66. Stefan Filipkiewicz | Pejzaż zimowy

HomeAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiPejzaż zimowy
66
Pejzaż zimowy

Stefan Filipkiewicz (1879 Tarnów - 1944 Mauthausen)

Pejzaż zimowy

olej, płyta, 45,5 × 59 cm w świetle ramy
sygn. p. d.: Stefan Filipkiewicz

Stefan Filipkiewicz W latach 1900-1907 studiował w ASP w Krakowie u J. Mehoffera, J. Pankiewicza, I.Wyczółkowskiego i J. Stanisławskiego. Od 1913 r. prowadził kurs modelarstwa dekoracyjnego w Szkole Przemysłowej w Krakowie. Od 1930 r. był wykładowcą krakowskiej ASP, a w 1936 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym tej szkoły. Należał do warszawskiego TZSP, był członkiem wiedeńskiej Secesji. Malował głównie pejzaże tatrzańskie oraz martwe natury i kwiaty. Malował z niezwykłą subtelnością barwną. Na płótno nakładał farbę szerokimi, zdecydowanymi pociągnięciami pędzla na tekturach i sklejkach, których niezagruntowany podkład tworzy często kolorystyczny element kompozycji.