olej, płótno, 63,5 x 94,2 cm, sygn. l.d.: STANISŁAW STRASZKIEWICZ 1921
Na listwie krosna przedwojenna nalepka warszawskiego Magazynu Artystycznrgo i Salonu Dzieł Sztuki Juliana Burofa (druk, stempel, atrament): [..]AZYN ARTYSTYCZNY i SALON OBRAZÓW / JULIANA BUROFA. Warszawa, Nowy Świat 47 / No 4120 Autor Straszkiewicz / Tytuł Rodzaj dzieła olejny / Cena Własność K. data 11. [....]
Stanisław Straszkiewicz Malarz pejzażysta, w latach 1901-1903 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Józefa Unierzyskiego, a w 1903 u Józefa Mehoffera i Jana Stanisławskiego. Jego wczesna twórczość ukształtowała się w kręgu „szkoły Stanisławskiego”, z czasem malował w duchu i stylu późnych obrazów Józefa Chełmońskiego. Najczęściej były to nastrojowe pejzaże – jeziora czy szerokie krajobrazy stepowe i wiejskie - zasnute różowiejącą mgiełką i skąpane w łagodnym słońcu poranka lub zmierzchu. Swoje prace pokazywał na warszawskich wystawach w TZSP, w salonie A. Krywulta (1905), F. Rychlinga (1919), S. Jasielskiego (1920). Wystawiał też z ugrupowaniami „Odłam” (lata 1908-1910) i „Pro Arte” (od 1922).