Varia 30 / 29 czerwca 2019

60. Stanisław Sawiczewski | Portret mężczyzny z brodą, 1937 r.

Strona głównaAukcje archiwalneVaria 30Portret mężczyzny z brodą, 1937 r.
60
Portret mężczyzny z brodą, 1937 r.

Stanisław Sawiczewski (1866 Kraków - 1943 Warszawa)

ołówek, papier, 28,5 × 19,5 cm w świetle passe-partout
dat. p. d.: 7.XII.37

Stanisław Sawiczewski Rysownik, ilustrator i malarz z kręgu monachijskiego. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u L.Löfflera, potem w Wiedniu i Monachium u O.Seitza i w pracowni Azbego. W 1921 r. został profesorem w Szkole Sztuk Pięknych im. W. Gersona w Warszawie. Jako ilustrator współpracował z Tygodnikiem Ilustrowanym oraz lwowskimi wydawnictwami literackimi. Był pejzażystą, malarzem aktów, ciekawych widoków miejskich oraz scen rodzajowych. Niezwykle cenne są widoki miast ? Gdańska, Krakowa, Lublina ? przedstawiające zabytki architektury oraz miejskie zaułki z dokumentacyjną dokładnością. Sawiczewski był również doskonałym portrecistą, dzięki wnikliwej obserwacji modela potrafił wydobyć z niego najciekawsze cechy osobowe. Dużą część spuścizny Sawiczewskiego stanowią właśnie rysunki, szkice oraz studia, powstające jako notacje malarskie (rysunkowe zapisy w szkicownikach).
Cena wylicytowana
600 zł