Varia 30 / 29 czerwca 2019

61. Stanisław Sawiczewski | Pejzaż (góry, morze)

HomeAukcje archiwalneVaria 30Pejzaż (góry, morze)
61
Pejzaż (góry, morze)

Stanisław Sawiczewski (1866 Kraków - 1943 Warszawa)

Pejzaż (góry, morze)

ołówek, papier, 14,5 × 28,5 cm w świetle passe-partout
na odwrocie pieczątka ze spuścizny z numerem 2036

Pochodzenie: Kolekcja rodziny artysty

Stanisław Sawiczewski Rysownik, ilustrator i malarz z kręgu monachijskiego. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u L.Löfflera, potem w Wiedniu i Monachium u O.Seitza i w pracowni Azbego. W 1921 r. został profesorem w Szkole Sztuk Pięknych im. W. Gersona w Warszawie. Jako ilustrator współpracował z Tygodnikiem Ilustrowanym oraz lwowskimi wydawnictwami literackimi. Był pejzażystą, malarzem aktów, ciekawych widoków miejskich oraz scen rodzajowych. Niezwykle cenne są widoki miast ? Gdańska, Krakowa, Lublina ? przedstawiające zabytki architektury oraz miejskie zaułki z dokumentacyjną dokładnością. Sawiczewski był również doskonałym portrecistą, dzięki wnikliwej obserwacji modela potrafił wydobyć z niego najciekawsze cechy osobowe. Dużą część spuścizny Sawiczewskiego stanowią właśnie rysunki, szkice oraz studia, powstające jako notacje malarskie (rysunkowe zapisy w szkicownikach).
Cena wylicytowana
600 zł