Aukcja Dzieł Sztuki / 8 października 2016

47. Stanisław Rodziński | Nawojowa póżny wieczór

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiNawojowa póżny wieczór
47
Nawojowa póżny wieczór

Stanisław Rodziński (ur. 1940 Kraków)

Nawojowa póżny wieczór

olej, płótno, 81 x 100 cm,sygn. na odwrociu : ST. RODZIŃSKI / NAWOJOWA - PÓŻNY WIECZÓR / 2008

Stanisław Rodziński Urodził się w 1940 w Krakowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom uzyskał w pracowni Emila Krchy w 1963 roku. Tuż po studiach rozpoczął pracę pedagogiczną: najpierw w krakowskim Liceum Sztuk Plastycznych, następnie we wrocławskiej PWSSP (obecnie ASP; 1972-1980) i krakowskiej ASP (od roku 1981), gdzie w latach 1993-96 pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa, a w latach 1996-2002 funkcję rektora. Regularnie współpracował także z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz z Papieską Akademią Teologiczną (Instytut Sztuki Liturgicznej) w Krakowie. Brał aktywny udział w niezależnym ruchu kultury. Maluje obrazy olejne, akwarele, gwasze, pastele; zajmuje się tematyką religijną, przede wszystkim pasyjną. Zajmuje się również krytyką sztuki, publikuje w "Tygodniku Powszechnym", a w 1999 wyszła jego książka "Sztuka na codzien i od święta". W 1985 był laureatem Nagrody Archidiecezji Warszawskiej, w 1988 nowojorskiej Fundacji im. A. Jurzykowskiego, w 1995 jego prace wystawiane były w Galerii Kordegarda w Warszawie.