Aukcja Prac na Papierze / 10 października 2020

13. Stanisław Ignacy Witkiewicz | Portret męski, 16 X 1931 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na PapierzePortret męski, 16 X 1931 r.
powrót
13
Stanisław Ignacy Witkiewicz | Portret męski, 16 X 1931 r.

Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885 Warszawa - 1939 Jeziory na Polesiu)

Portret męski, 16 X 1931 r.

pastel, papier, 65,3 × 50,3 cm
sygn. i opisany p. d.: NP / 8m / 16/X /Witkacy / 1931 / (T.E.)
po konserwacji

Wieloletni depozyt w Muzeum Narodowym w Krakowie (od 1961 r.).

Opisywany:
Stanisław Ignacy Witkiewicz 1885–1939. Katalog dzieł malarskich, oprac. Irena Jakimowicz przy współpracy Anny Żakiewicz, Muzeum Narodowe, Warszawa 1990, s. 123, poz. 1540.

Pochodzenie:
Kolekcja Jana Leszczyńskiego
Kolekcja prywatna, Polska

Prezentowany na aukcji Portret mężczyzny Stanisława I. Witkiewicza pochodzi z kolekcji Jana Leszczyńskiego, należącego do grona najbliższych uczniów i przyjaciół Witkacego. Młodszy od niego 20 lat, ziemianin, po wojnie profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor ważnej rozprawy o filozofii Witkiewicza Filozof metafizycznego niepokoju. Prowadzone na przestrzeni kilkunastu lat „rozmowy istotne" (głównie w czasie pobytów Leszczyńskiego w Zakopanem) zaowocowały wspólną z Witkacym pracą filozoficzną zatytułowaną Spór o monadyzm. Dwugłos polemiczny. To Leszczyński uratował przed niechybnym zniszczeniem w powstaniu warszawskim pozostałą resztkę rękopisów Witkacego (wydobywając je z piwnicy domu, w którym mieszkała w Warszawie żona Witkacego). Łączyła też Leszczyńskiego z Witkacym, oprócz długich rozmów i wymiany myśli filozoficznej, również miłość do tej samej kobiety Janiny Inki Turowskiej, co sam Witkiewicz sportretował w swojej ostatniej powieści Jedyne wyjście.
W swoim wspomnieniu o Witkiewiczu Leszczyński pisał: „Poza bliskim stosunkiem przyjaźni właśnie ta dziedzina [filozofia] łączyła mnie z Witkiewiczem najbliżej i najsilniej. Toteż kilkanaście lat bliskiego współżycia stało zawsze pod znakiem filozoficznych zmagań - nieustającej polemiki, bardzo intensywnej i nieraz nawet gwałtownej".

Stanisław Ignacy Witkiewicz
Syn Stanisława - malarza, krytyka i pisarza. Pseudonim artystyczny - Witkacy. Znany również ze swoich dokonań na polu literatury i dramatu. Wychowanek carskiego Korpusu Paziów w Petersburgu. Oficer gwardii carskiej w I wojnie światowej. W 1914 roku odbył długą podróż, ekspedycję naukową do Australii wraz z Bronisławem Malinowskim. Wychowany w aurze modernizmu w Krakowie i Zakopanem. Teoretyk sztuki, formista, współpracownik "Zwrotnicy", twórca teorii "Czystej Formy" - "....wartość dzieła sztuki nie zależy od uczuć życiowych w nim zawartych ani od doskonałości odtworzenia przedmiotów, a jedynie polega na jednolitości konstrukcji czystych elementów formalnych" Uważał, że twórczość artystyczna jest sposobem wyrażenia "Uczucia metafizycznego". Do połowy lat 20. tworzy malarskie fantazje, które dziś można określić jako pośrednie między modernizmem a surrealizmem. Od tego też czasu uprawia głównie twórczość literacką, która przyniosła mu z czasem światową sławę.
Tworzył prace malarskie w pracowni portretowej, gdzie obowiązywał cennik i wzory do zamówienia kolejnych "odejść" od realizmu portretowanej osoby na rzecz jej artystycznej wizji ekspresjonistycznej. Twórczość portretowa Witkacego była przez długi czas odbierana jako ekstrawagancja artystyczna i osobliwość. Weryfikację i potwierdzenie geniuszu artysty przyniosły następne lata. W 1983 roku wielki sukces w Paryżu miała jego wystawa w Centre Georges Pompidou. Artysta zginął tragicznie w 1939 roku. Popełnił samobójstwo w obliczu sowieckiego najazdu na Polskę, który potraktował jako koniec cywilizacji.
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
65 000 zł *Sprzedaż warunkowa
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się