Aukcja Świąteczna / 17 grudnia 2022

1. Stanisław Ignacy Witkiewicz | Portret Jadwigi Skibińskiej, 1933

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja ŚwiątecznaPortret Jadwigi Skibińskiej, 1933
powrót
1
Stanisław Ignacy Witkiewicz | Portret Jadwigi Skibińskiej, 1933Stanisław Ignacy Witkiewicz | Portret Jadwigi Skibińskiej, 1933

Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885 Warszawa - 1939 Jeziory na Polesiu)

Portret Jadwigi Skibińskiej, 1933

pastel, papier, 61 × 46,5 cm w świetle passe-partout
sygn., dat. i opis. p. d.: 9/X/Witkacy 1933/((T.C + Co)
do pracy dołączona ekspertyza dr Anny Żakiewicz

„Portret Jadwigi z Niedźwieckich Skibińskiej wykonany 9 października 1933 roku w Zakopanem w czasie kameralnego seansu portretowego połączonego z eksperymentem narkotycznym nie był dotąd znany ani publikowany (portret jej męża wykonany tego samego dnia znajduje się w zbiorach prywatnych), więc jego pojawienie się w Sopockim Domu Aukcyjnym stanowi kolejne ważne witkacowskie odkrycie uzupełniające naszą wiedzę o twórczości artysty, jak też jego życiu, zwyczajach oraz kontaktach towarzyskich i artystycznych.” fragment ekspertyzy dr Anny Żakiewicz

Jeden z portretów męża Jadwigi Skibińskiej, Zdzisława, wykonany w 1926 r., wystawiany był na aukcji w Sopockim Domu Aukcyjnym 14.07.2018 roku.

Stanisław Ignacy Witkiewicz
Syn Stanisława - malarza, krytyka i pisarza. Pseudonim artystyczny - Witkacy. Znany również ze swoich dokonań na polu literatury i dramatu. Wychowanek carskiego Korpusu Paziów w Petersburgu. Oficer gwardii carskiej w I wojnie światowej. W 1914 roku odbył długą podróż, ekspedycję naukową do Australii wraz z Bronisławem Malinowskim. Wychowany w aurze modernizmu w Krakowie i Zakopanem. Teoretyk sztuki, formista, współpracownik "Zwrotnicy", twórca teorii "Czystej Formy" - "....wartość dzieła sztuki nie zależy od uczuć życiowych w nim zawartych ani od doskonałości odtworzenia przedmiotów, a jedynie polega na jednolitości konstrukcji czystych elementów formalnych" Uważał, że twórczość artystyczna jest sposobem wyrażenia "Uczucia metafizycznego". Do połowy lat 20. tworzy malarskie fantazje, które dziś można określić jako pośrednie między modernizmem a surrealizmem. Od tego też czasu uprawia głównie twórczość literacką, która przyniosła mu z czasem światową sławę.
Tworzył prace malarskie w pracowni portretowej, gdzie obowiązywał cennik i wzory do zamówienia kolejnych "odejść" od realizmu portretowanej osoby na rzecz jej artystycznej wizji ekspresjonistycznej. Twórczość portretowa Witkacego była przez długi czas odbierana jako ekstrawagancja artystyczna i osobliwość. Weryfikację i potwierdzenie geniuszu artysty przyniosły następne lata. W 1983 roku wielki sukces w Paryżu miała jego wystawa w Centre Georges Pompidou. Artysta zginął tragicznie w 1939 roku. Popełnił samobójstwo w obliczu sowieckiego najazdu na Polskę, który potraktował jako koniec cywilizacji.
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
0 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+ 48 58 301 05 54
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się