32. Stanisław Gałek | Widok z Polany Biała Woda, 1927 r.

Aukcja dziAukcje archiwalneVaria 33Widok z Polany Biała Woda, 1927 r.
Widok z Polany Biała Woda, 1927 r.

Stanisław Gałek (1876 Mokrzyska - 1961 Zakopane)

akwarela, papier, 34 x 49,5 cm w świetle passe-partout, sygn. i dat. l.d.: ST.GAŁEK / 1927, na odwrocie naklejka wystawowa Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem
Wystawiany: GÓRY WIDOKÓW-Stanisław Gałek i tatrzańscy pejzażyści jego czasów, Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza w Zakopanem, 18.11.2016-5.01.2017 r
Reprodukowany: w katalogu w/w wystawy.

Stanisław Gałek Uczył się w Szkole Zawodowej Przemysłu Drzewnego w Zakopanem na kierunku: rzeźba ornamentalna i figuralna. W latach 1896 - 99 pełnił tam funkcję asystenta od spraw rysunku u E. Kovatsa. W latach 1899 ? 1900 podjął studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Malczewskiego i J. Stanisławskiego. Kolejne studia odbył w Monachium oraz w École Nationale des Beaux ? Arts w Paryżu u Jeana -Léona Gérôme?a. Po powrocie do kraju mieszkał w Zakopanem. Został członkiem Towarzystwa Sztuka Podhalańska. W latach 1912? 1931 prowadził pracę pedagogiczną w dwóch kolejnych Szkołach Zawodowych Przemysłu Drzewnego w Kołomyi i Zakopanem. Od 1925 roku był członkiem rzeczywistym TZSP w Warszawie. Podróżował do Paryża, a w 1910 do Włoch i na Krym. Wystawiał w krakowskim TPSP oraz w warszawskim TZSP. Po II wojnie światowej uczestniczył w wystawach ZPAP w Zakopanem. W 1960 r. miał tam wystawę jubileuszową. Gałek, uważany za jednego z najlepszych malarzy Tatr, cieszył się dużą popularnością. Jego szczególnie ulubionym rejonem było otoczenie Morskiego Oka. Malował także widoki nadmorskie, sceny rodzajowe i portrety.
Cena wylicytowana
6 000 zł