Varia® 43 / 18 września 2021

47. Stanisław Chlebowski | Widok Sopotu

Strona głównaAukcje archiwalneVaria® 43Widok Sopotu
47
Stanisław Chlebowski | Widok Sopotu

Stanisław Chlebowski (1890 Braniewo - 1969 Gdańsk)

Widok Sopotu

olej, płótno, 47 x 65 cm w świetle oprawy
sygn. l.d.: St. Chlebowski

Stanisław Chlebowski

W roku 1905 przybył do Gdańska, by w 1908 r. rozpocząć studia architektoniczne w tamtejszej Wyższej Szkole Technicznej oraz naukę malarstwa w pracowni A. von Brandisa. Już w 1912 r. odbyła się indywidualna wystawa jego prac w gdańskiej Katowni. W latach 1915-18 kontynuował naukę w Berlinie w pracowni Lovisa Corintha, zgłębiając tajniki impresjonizmu. Od roku 1921 regularnie, co dwa lata, wyjeżdżał  do Paryża. Studia paryskie zaowocowały poszerzeniem środków artystycznych oraz uwrażliwieniem na kolor, co znalazło odbicie szczególnie w pejzażach i wedutach. Na obrazach olejnych, albo w technice pastelu chętnie utrwalał Gdańsk i jego okolice, a także martwe natury, kwiaty i owoce. Przy użyciu środków impresjonistycznych wykonywał również portrety. Znaczna część  dorobku artystycznego Chlebowskiego uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej.

Cena wylicytowana
5 500 zł