Varia (14) / 15 października 2016

47. Stanisław Chlebowski | Pejzaż, 1939 r.

aAukcje archiwalneVaria (14)Pejzaż, 1939 r.
47
Pejzaż, 1939 r.

Stanisław Chlebowski (1890 Braniewo - 1969 Gdańsk)

Pejzaż, 1939 r.

olej, płótno,76 × 81 cm
sygn. i dat. l. d.: St. Chlebowski/1939

Stanisław Chlebowski W latach 1915 ? 1918 studiował malarstwo w Berlinie. W 1921 roku wyjechał do Paryża zgłębiać tajniki impresjonizmu, co w jego malarstwie zaowocowało wzbogaceniem środków artystycznych i większym uwrażliwieniem na kolor. W czasie wojny spłonęło ok. 800 jego prac. Punkt wyjścia dla jego twórczości stanowiła natura z całym bogactwem jej form. Chętnie malował martwe natury oraz pejzaże z okolic Gdańska, wypowiadając się ekspresyjną i swobodną plamą barw.