Varia (14) / 15 października 2016

37. Stanisław Borysowski | Przed kościołem, 1932 r.

aAukcje archiwalneVaria (14)Przed kościołem, 1932 r.
37
Przed kościołem, 1932 r.

Stanisław Borysowski (1901 Lwów - 1988 Toruń)

Przed kościołem, 1932 r.

olej, sklejka, 78,5 × 59 cm
sygn. i dat. p. d.: Borysowski 932

Stanisław Borysowski W latach 1926-1933 studiował w krakowskiej ASP u W. Jarockiego, I. Pieńkowskiego i T. Axentowicza, i S.Kamockiego. W 1932 podróżował do Włoch, a od 1934-35 przebywał w Paryżu w pracowni J. Pankiewicza . W 1931 roku brał udział w wystawie TAP ?Sztuka?. W 1937 roku został nagrodzony srebrnym medalem na Międzynarodowej Wystawie Sztuki i Techniki w Paryżu. W latach 1946-1972 profesor malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu a od 1954 roku w PWSSP w Gdańsku-Sopocie. W 1958 roku założył w Toruniu ?Grupę Toruńską?, działająca pod jego przewodnictwem do końca 1978 roku. Miał 20 wystaw indywidualnych w kraju oraz brał udział w wielu obrazach za granicą. Miejsca urodzenia/śmierci: Lwów/Toruń