Aukcja Sztuki Współczesnej / 4 kwietnia 2020

47. Stanisław Baj | Rzeka Bug, 2000 r.

HomeAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejRzeka Bug, 2000 r.
powrót
47
Rzeka Bug, 2000 r.

Stanisław Baj (ur. 1953, Dołhobrody)

Rzeka Bug, 2000 r.

olej, płótno, 61 × 92 cm
sygnowany p.d.: S. Baj
sygnowany na odwrocie: „Rzeka Bug“ STANISŁAW BAJ |OLEJ, PŁÓTNO 2000 r.

Malarstwo Baja nie operuje żadną wtórnością, skrzywieniami dla stylizacji, nie zdradza zapatrzeń cudzych i nie ujawnia nachalnych nawiązań i komentarzy do kultury artystycznej. Baja określić do końca nie sposób! On zawsze wymyka się interpretacji. Jego woda niesie z reguły element wzięty niby z kaligrafii japońskiej – kreskę, zawierającą sugestię pęknięcia, jakiś sznyt obcowania z nieokreślonością. To „pacnięcie” pędzla jest wyabstrahowane, bez powiązań, całkiem nie a propos; więc podatne dowolności pojmowania. Artysta być może wyraża nim ja subiektywne i sytuacyjne. Ten znak występuje jako sygnatura, autograf. Stanowi podsumowanie kompozycji, puentę. Wyraża napięcie kulminacji aktu twórczego, odbija siłę koncentracji – w ogóle symbolizuje gest malarski.
Magdalena Sołtys, „Stanisław Baj – Wszystko płynie/Everything Flows” [katalog wystawy], Galeria aTak, Warszawa 2011

* Do obiektu zostanie doliczona opłata wynikającą z tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Opłata będzie obliczana gdy równowartość kwoty wylicytowanej przekroczy 1000 zł. Do 500 000 zł wynosi 5% od kwoty wylicytowanej, a powyżej 500 000 wynosi 3% od kwoty wylicytowanej. W Polsce droit de suite reguluje art. 19-195 ustawy o prawach autorskich i pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. z późniejszymi zmianami, zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej dyrektywą 2001/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 września 2001 r. w sprawie prawa autora do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży oryginalnego egzemplarza dzieła sztuki.

Stanisław Baj Studiował malarstwo latach 1972–1978 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Siennickiego i Ludwika Maciąga. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Ludwika Maciąga w 1978 roku. Obecnie jest profesorem Wydziału Malarstwa macierzystej uczelni i prowadzi pracownię dyplomującą malarstwa dla studentów od II do V roku. Autor ponad 90 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów polskich oraz w kolekcjach w kraju i za granicą. Artysta wystawia głównie malarstwo i rysunek. Początkowo malował sceny rodzajowe inspirowane życiem wsi i naturą. Od lat 80. XX wieku jego twórczość to pejzaż, głównie rzeka Bug oraz malarstwo portretowe. Obrazy mają cechy uniwersalne a zarazem symboliczne, zwłaszcza liczne portrety matki artysty oraz zakola dzikiej rzeki Bug, malowane wprost z natury, od realistycznych po abstrakcyjne. O twórczości Stanisława Baja wypowiada się wielu znanych historyków sztuki, znawców przedmiotu, jego malarstwo jest znane i rozpoznawalne w kraju i za granicą, ale artystę – człowieka, znają tylko najbliżsi – a kto spotkał na swojej drodze Stanisława Baja, pozostaje mu wierny.
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
17 000 zł
Zapytaj o obiekt
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Play
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się