Aukcja Prac na Papierze / 10 października 2020

35. Soter Jaxa - Małachowski | Gdynia Łuszczarnia, (Hala i Chłodnia w gdyńskim porcie) 1939 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na PapierzeGdynia Łuszczarnia, (Hala i Chłodnia w gdyńskim porcie) 1939 r.
powrót
35
Soter Małachowski-Jaxa | Gdynia Łuszczarnia, (Hala i Chłodnia w gdyńskim porcie) 1939 r.

Soter Jaxa - Małachowski (1867 Wolanów - 1952 Kraków)

Gdynia Łuszczarnia, (Hala i Chłodnia w gdyńskim porcie) 1939 r.

gwasz, akwarela, tektura, 33,5 × 48,5 cm w świetle passe-partout
sygn. p.d.: S. Jaxa/1939

Widok na Molo Rybackie portu gdyńskiego z podgórza Kamiennej Góry. Widoczne budynki to Hala Rybna i Chłodnia Rybna. Obraz stanowi cenną dokumentację dawnej zabudowy portu, został jednak błędnie zatytułowany przez autora. Kamień węgielny pod budowę parterowej Chłodni Rybnej położony został w roku 1930. Należała ona do całego, bardzo nowoczesnego jak na owe czasy, kompleksu chłodniczego, wzniesionego przy Nabrzeżu Angielskim na Molo Rybackim. Budynek Chłodni składał się z trzech części, dwóch jednokondygnacyjnych i jednej trzykondygnacyjnej. Charakterystyczna biała budowla to Hala Rybna. Zarówno ona, jak i Chłodnia Rybna zostały w znacznym stopniu zniszczone podczas okupacji w 1945 r i odbudowane po wojnie.

Dodatkowa fotografia: Port morski w Gdyni. Widok z góry na statek pasażerski stojący w porcie
i na budynek chłodni rybnej, 1933 r. Zbiory: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 1-G-4828

Soter Jaxa - Małachowski
Edukację rozpoczynał w szkole rysunkowej w Odessie, aby studiować w latach 1892–94 w krakowskiej SSP pod kierunkiem F. Cynka i Wł. Łuszczkiewicza. W 1901 r. wyjechał do Monachium, gdzie uczęszczał do Szkoły Rysunku i Malarstwa Stanisława Grochowskiego. Po studiach osiadł w Krakowie, skąd na dwa lata przeniósł się do Zakopanego. W latach 1905, 1925 i 1928 podróżował do Włoch. Uczestniczył w wielu wystawach, m.in. w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Poznaniu i Lwowie. Jego monograficzne wystawy miały miejsce w Krakowie. Artysta uprawiał głównie malarstwo pejzażowe, specjalizując się w pejzażach morskich i nokturnach. To właśnie obrazy marynistyczne przyniosły mu sławę. Po I wojnie światowej stał się jednym z najpopularniejszych malarzy polskiego wybrzeża, gdzie znajdował inspirację do swych obrazów, dokumentując w nich nadmorskie krajobrazy i pracę rybaków. Obecnie jego prace znajdują się w wielu muzeach (m.in.: w Lwowskiej Galerii Obrazów, Muzeum Narodowym w Krakowie, Szczecinie, Muzeum Miasta Gdyni oraz w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku) oraz w kolekcjach prywatnych.
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
12 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się