8. Seweryn Bieszczad | Sukiennice Krakowskie przed restaracyą, 1885 r.

Strona głównaAukcje archiwalneVaria 33Sukiennice Krakowskie przed restaracyą, 1885 r.
Sukiennice Krakowskie przed restaracyą, 1885 r.

Seweryn Bieszczad (1852 Jasło -1923 Krosno)

olej, papier, płótno, 20,5 x 27 cm, sygn. i dat. p.d.: S.Bieszczad 1885.
Obraz namalowany na zdjeciu z epoki z krakowskiego zakładu fotograficznego Ignacego Kriegera - unikat.

Seweryn Bieszczad
Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1868-1876. Podczas studiów dzięki uzyskanemu stypendium wyjechał do Wiednia, gdzie kształcił się w Akademii Wiedeńskiej. Następnie uczył się w Akademii monachijskiej u A. Wagnera. Swoje obrazy wystawiał w krakowskim i warszawskim TPSZP, w Salonie Krywulta, we Lwowie, Monachium i Wiedniu. Malował sceny rodzajowe, które stało się głównym tematem jego prac. Były to scenki utrzymane w realistycznym tonie, ukazujące sceny z życia wsi i małych miasteczek. W pracach tych było uwidocznione wielkie zamiłowanie Bieszczada do folkloru. Tworzył w technice olejnej i akwareli. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w Krośnie, w Muzeach Narodowych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu.