Aukcja Malarstwa Polskiego (5) / 8 lipca 2020

82. Ryszard Zając | Żaglowiec, 1981 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Malarstwa Polskiego (5)Żaglowiec, 1981 r.
82
Żaglowiec, 1981 r.

Ryszard Zając (1929 Kosów Huculski - 2016 Binningen k. Bazylei)

Żaglowiec, 1981 r.

olej, płótno, 60 x 72 cm, sygn. i dat. l.g.: RY / ZA / 81

Ryszard Zając
W latach 1948–52 studiował architekturę w Politechnice Szczecińskiej, dyplom architekta otrzymał w 1952. Wówczas przeniósł się do Warszawy i podjął dalsze studia z zakresu architektury na Politechnice Warszawskiej, ukończone po dwóch latach z tytułem magistra. Od 1960 poświecił się wyłącznie malarstwu, zostając w 1963 członkiem ZPAP. Wykształcenie miało duży wpływ na charakter uprawianej sztuki. Tematem jego prac są przede wszystkim pejzaże architektoniczne, inspirowane najczęściej konkretnym miejscem. Charakteryzują się stłoczoną zabudową uformowaną z nieregularnych brył, skomplikowaną perspektywą przestrzeni, intensywnym kolorem pnących się ku górze miast. Liczne martwe natury o kubizujących formach odznaczają się grą kształtów i barw. Farba kładziona jest szpachlą i nadaje gładkiej powierzchni płótna swoistą wibrację. Artysta wystawia w kraju i za granicą. Duże pokazy jego prac miały miejsce m.in. w Museo di Roma Palazza Braschi 1976, w Muzeum Narodowym w Szczecinie (1977), Galerii Zapiecek w Warszawie (1977, 1996, 2004).
Cena wylicytowana
21 000 zł