89. Ryszard Zając | Hiszpanka, 1966 r.

Strona głównaAukcje archiwalneVaria 39Hiszpanka, 1966 r.
89
hiszpanka-1966-r-ryszard-zajac-1857738hiszpanka-1966-r-ryszard-zajac-1956787

Ryszard Zając (1929 Kosów Huculski - 2016 Binningen k. Bazylei)

Hiszpanka, 1966 r.

olej, płótno, 81 x 65 cm, sygn. P.G.: RY/ZA/ 66, opisany na odwrocie: RYSZARD ZAJĄC/HISZPANKA 1966/ (81X 65)

Ryszard Zając
W latach 1948–52 studiował architekturę w Politechnice Szczecińskiej, dyplom architekta otrzymał w 1952. Wówczas przeniósł się do Warszawy i podjął dalsze studia z zakresu architektury na Politechnice Warszawskiej, ukończone po dwóch latach z tytułem magistra. Od 1960 poświecił się wyłącznie malarstwu, zostając w 1963 członkiem ZPAP. Wykształcenie miało duży wpływ na charakter uprawianej sztuki. Tematem jego prac są przede wszystkim pejzaże architektoniczne, inspirowane najczęściej konkretnym miejscem. Charakteryzują się stłoczoną zabudową uformowaną z nieregularnych brył, skomplikowaną perspektywą przestrzeni, intensywnym kolorem pnących się ku górze miast. Liczne martwe natury o kubizujących formach odznaczają się grą kształtów i barw. Farba kładziona jest szpachlą i nadaje gładkiej powierzchni płótna swoistą wibrację. Artysta wystawia w kraju i za granicą. Duże pokazy jego prac miały miejsce m.in. w Museo di Roma Palazza Braschi 1976, w Muzeum Narodowym w Szczecinie (1977), Galerii Zapiecek w Warszawie (1977, 1996, 2004).
Cena wylicytowana
15 000 zł