Aukcja Sztuki Współczesnej / 30 października 2021

39. Ryszard Woźniak | Równowaga, 1987

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejRównowaga, 1987
powrót
39
Ryszard Woźniak | Równowaga, 1987

Ryszard Woźniak (ur. 1956, Białystok)

Równowaga, 1987

olej, płótno, 180 x 80 cm, sygnowany i opisany na odwrocie: 'RÓWNOWAGA| 1987 OLEJ| 180 X 80 cm| R. WOŹNIAK'

POCHODZENIE:
- kolekcja prywatna, Niemcy

W latach 1986/87 prowadziłem osobisty dialog z założeniami różnych systemów filozoficznych i etycznych.
W obrazach często nawiązywałem wprost do chrześcijaństwa ale prowadziłem też rozważania na temat przemiany duchowej i możliwości osiągania stanów harmonii i równowagi.
Czytałem wówczas pisma mistyków chrześcijańskich ale również dalekowschodnią literaturę związaną z buddyzmem i taoizmem. Obraz "Równowaga" jest próbą odniesienia koncepcji dynamicznej równowagi energii Inn Yang do egzystencjalnej perspektywy malarza, który, by osiągnąć pełnię zmuszony jest pomieścić wszystko, co ważne, w czworoboku płótna.
Ryszard Woźniak

Ryszard Woźniak
Malarz, performer, pedagog i teoretyk sztuki. W 1981 r. obronił dyplom w pracowni Stefana Gierowskiego na warszawskiej ASP. Do 1988 r. wykładał technologię malarstwa na macierzystej uczelni. W latach 1982-1992 był jednym z członków formacji artystycznej Gruppa, z której członkami później współtworzył także prywatną Szkołę Sztuki w Warszawie. Działał w Stowarzyszeniu KRAAA (Kolektywny Ruch Animacji Aktywności Artystycznej) i był jednym z animatorów Galerii PWW (Pracownia Wolnego Wyboru) w Zielonej Górze. Od 1992 r. prowadzi pracownię malarstwa w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie pracuje na stanowisku profesora UZ. Autor koncepcji: „Sztuka sprzeciwu” oraz koncepcji „Sztuka podziwu”. Razem z Markiem Sobczykiem pracował przy polichromii w cerkwi neounickiej w Kostomłotach nad Bugiem. Jego prace malarskie charakteryzują się ogromną różnorodnością tematyki i formy, od prac ekspresyjnych, monochromatycznych, fakturalnych, zwielokrotnionych, po wykorzystujące groteskę i karykaturę obrazy o politycznym wydźwięku. Wraz z Gruppą brał udział w wielu performance’ach i zbiorowych manifestacjach artystycznych. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych oraz wielu wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Jego malarstwo znajduje się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej – Zachęta w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Kolekcji Fundacji Egit, Banku BPH i Fundacji Sztuki Polskiej ING.
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
48 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się