Aukcja Sztuki Współczesnej / 24 października 2020

21. Ryszard Winiarski | Seria 12 prac Vertical game 4x4, 1981

HomeAukcje nadchodząceAukcja Sztuki WspółczesnejSeria 12 prac Vertical game 4x4, 1981
Ryszard Winiarski | Seria 12 prac Vertical game 4x4, 1981Ryszard Winiarski | Seria 12 prac Vertical game 4x4, 1981

Ryszard Winiarski (1936 Lwów - 2006 Warszawa)

Seria 12 prac Vertical game 4x4, 1981

akryl, płyta pilśniowa, każdy element o wymiarach 68 x 4 x 2 cm, prace oprawione wtórnie w ramę o wymiarach 92 x 123 cm; każdy element sygnowany, datowany, opisany i ponumerowany na odwrociu: order vertical game Winiarski 81

do pracy dołączony jest certyfikat autentyczności Anny Winiarskiej - Wasilewskiej

Ryszard Winiarski
Artysta wiązany ze sztuką konceptualną oraz wizualizmem. W latach 1953–1959 studiował na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Następnie studiował malarstwo u Aleksandra Kobzdeja na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończył w 1966. W czasie studiów uczestniczył w seminarium W. Porębskiego poświęconemu związkom między nauką i sztuką. W 1965 artysta sformułował własny program poszukiwań artystycznych i zrealizował pierwsza prace z cyklu: "Próby wizualnej prezentacji rozkładów statystycznych", za którą otrzymał Pierwszą Nagrodę na Sympozjum Artystów i Naukowców w Puławach w 1966. Kilka lat później objął stanowisko wykładowcy na tej uczelni, a w latach 1985–1987 oraz 1987–1990 był jej prorektorem. Początkowo tworzył obrazy oraz konstrukcje oparte na podstawowych elementach – czarnych, bądź białych kwadratach lub sześcianach. Winiarski pracował także jako scenograf w warszawskim Teatrze Polskim. Jest laureatem nagrody im. Jana Cybisa z 1996 roku. Brał udział w wielu prestiżowych wystawach, między innymi: Biennale w Sao Paulo (1969), Biennale des Konstruktivismus w Norymberdze (1969 i 1971), "Konstrukcja w procesie" , w Lodzi (1981) i Monachium (1985), "Reductivismus", w Wiedniu (1992). Uczestniczył też w ruchu neokonstruktywistycznym J. Bluma-Kwiatkowskiego. Prace Ryszarda Winiarskiego znajdują się w wielu muzeach w Polsce, między innymi w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, a także i w zagranicznych – w kolekcji McCeory w Nowym Jorku, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w New Delhi i wielu kolekcjach prywatnych. W 2017 roku odbyła się wystawa prac Ryszarda Winiarskiego, "Event – Information – Image", która była jednym z wydarzeń towarzyszących 57. Biennale w Wenecji.
Estymacja:
300 000 - 400 000 zł
Cena wywoławcza:
250 000 zł
Opłata droit de suite: