Varia® 47 / 25 czerwca 2022

86. Ryszard Stryjec | Z cyklu Taniec śmierci

Strona głównaAukcje archiwalneVaria® 47Z cyklu Taniec śmierci
86
Ryszard Stryjec | Z cyklu Taniec śmierci

Ryszard Stryjec (1932 Lipniszki k. Lidy-1997 Gdańsk)

Z cyklu Taniec śmierci

akwaforta, papier, 18 × 13 cm (odcisk płyty), 27 × 19,2 cm (arkusz)
sygn. ołówkiem p. d.: „Ryszard Stryjec”

u dołu opisana ołówkiem: „Z cyklu taniec śmierci akw. aut.”

Ryszard Stryjec
Gdański grafik, malarz, rzeźbiarz, ceramik. Jego rodzina, posiadająca majątek na kresach, została deportowana do Kazachstanu, z którego w 1946 roku powróciła do Polski i osiedliła się w Trójmieście. Stryjec naukę artystyczną rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni. Następnie w latach 1952–58 studiował w PWSSP w Gdańsku w pracowniach Stanisława Teisseyra i Krystyny Łady-Studnickiej, gdzie uczył się malarstwa, natomiast grafikę studiował u prof. Zygmunta Karolaka. W latach 50. i 60. był związany z grupą „Kadyny”. Artysta uprawiał zarówno malarstwo, rzeźbę jak i ceramikę, ale najbardziej znany jest ze swoich charakterystycznych, fantastycznych i biblijnych grafik, na których ukrywał często typowo gdańskie motywy. Artysta brał udział w wielu wystawach polskich i zagranicznych.
Cena wylicytowana
950 zł