Varia 37 / 26 września 2020

65. Ryszard Stryjec | Rajski ogród, 1982 r.

Strona głównaAukcje archiwalneVaria 37Rajski ogród, 1982 r.
65
ryszard-stryjec-rajski-ogrod-1982-r

Ryszard Stryjec (1932 Lipniszki k. Lidy-1997 Gdańsk)

Rajski ogród, 1982 r.

akwaforta, sztych autorski, papier, 14,5 x 11 cm (odcisk płyty), 21,5 x 17,5 cm (arkusz)
sygn. i dat. ołówkiem p. d.: Ryszard Stryjec 1982
opisany ołówkiem l. d.: Rajski ogród; pośrodku: akwaforta – sztych aut.
sygn. i dat. na płycie: 1952/ 1982 / RS

Ryszard Stryjec
Gdański grafik, malarz, rzeźbiarz, ceramik. Jego rodzina, posiadająca majątek na kresach, została deportowana do Kazachstanu, z którego w 1946 roku powróciła do Polski i osiedliła się w Trójmieście. Stryjec naukę artystyczną rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni. Następnie w latach 1952–58 studiował w PWSSP w Gdańsku w pracowniach Stanisława Teisseyra i Krystyny Łady-Studnickiej, gdzie uczył się malarstwa, natomiast grafikę studiował u prof. Zygmunta Karolaka. W latach 50. i 60. był związany z grupą „Kadyny”. Artysta uprawiał zarówno malarstwo, rzeźbę jak i ceramikę, ale najbardziej znany jest ze swoich charakterystycznych, fantastycznych i biblijnych grafik, na których ukrywał często typowo gdańskie motywy. Artysta brał udział w wielu wystawach polskich i zagranicznych.
Cena wylicytowana
750 zł