Aukcja Świąteczna / 17 grudnia 2022

21. Ryszard Stryjec | Koń

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja ŚwiątecznaKoń
Ryszard Stryjec | KońRyszard Stryjec | Koń

Ryszard Stryjec (1932 Lipniszki k. Lidy-1997 Gdańsk)

Koń

olej, płyta, 19 x 15 cm w świetle oprawy
sygn. p. d.: R. STRYJEC

Ryszard Stryjec

Studiował malarstwo u profesora Stanisława Teisseyre’a i profesor Krystyny Łady-Studnickiej, a także grafikę w pracowni profesora Zygmunta Karolaka w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku. Dyplom uzyskał w roku 1958. Fascynował go stary Gdańsk, czego dowodem są liczne przedstawienia tego miasta w grafice, najczęściej akwaforcie i miedziorycie. Tworzył też w ceramice. Stryjca porównuje się do artystów średniowiecznych, gdyż chętnie posługiwał się alegoriami, symbolami, niedomówieniami. Poszukiwał praw rządzących światem, będących prawami uniwersalnymi, zawsze aktualnymi. Stąd tak wiele w jego sztuce metafor, znaków, czy personifikacji. Bliski mu był surrealizm, symbolizm, ekspresjonizm.

Cena wylicytowana
4 800 zł