Varia 37 / 26 września 2020

63. Ryszard Stryjec | Jednorożec II, 1989 r.

Strona głównaAukcje archiwalneVaria 37Jednorożec II, 1989 r.
63
ryszard-stryjec-jednorozec-ii-1989-r

Ryszard Stryjec (1932 Lipniszki k. Lidy-1997 Gdańsk)

Jednorożec II, 1989 r.

akwaforta, sztych autorski, papier, 26,5 x 34,6 cm (odcisk płyty), 35,5 x 42 cm (arkusz)
sygn. i dat. ołówkiem p. d.: Ryszard Stryjec Gdańsk 1989
opisany ołówkiem l. d.: Jednorożec II; pośrodku: akwaforta – sztych aut. stan III

Ryszard Stryjec
Gdański grafik, malarz, rzeźbiarz, ceramik. Jego rodzina, posiadająca majątek na kresach, została deportowana do Kazachstanu, z którego w 1946 roku powróciła do Polski i osiedliła się w Trójmieście. Stryjec naukę artystyczną rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni. Następnie w latach 1952–58 studiował w PWSSP w Gdańsku w pracowniach Stanisława Teisseyra i Krystyny Łady-Studnickiej, gdzie uczył się malarstwa, natomiast grafikę studiował u prof. Zygmunta Karolaka. W latach 50. i 60. był związany z grupą „Kadyny”. Artysta uprawiał zarówno malarstwo, rzeźbę jak i ceramikę, ale najbardziej znany jest ze swoich charakterystycznych, fantastycznych i biblijnych grafik, na których ukrywał często typowo gdańskie motywy. Artysta brał udział w wielu wystawach polskich i zagranicznych.
Cena wylicytowana
1 700 zł