olej, płótno, 26 x 40 cm, Sygn. dat. i opisany p.d.: Bratkowski / Capri, 1946
Roman Bratkowski Malarstwa uczył się w krakowskiej SSP pod kierunkiem Jabłońskiego i Łuszczkiewicza. Następnie przeniósł się do Wiednia do pracowni Ch. Griepenkerla oraz A. Eisenmengera. W latach 1894 – 1896 uczył się w Monachium w prywatnej szkole malarskiej A. Azbégo. Wystawiał w TZSP w Warszawie, TPSP w Krakowie i we Lwowie.
„Bratkowski malował niemal wyłącznie pejzaże. Były one doskonale skomponowane i wykończone, przepojone nastrojem subtelnej melancholii. Odznaczały się umiejętnością obserwacji syntezy zjawisk natury a zwłaszcza akcentowaniu kontrastu ruchu i spokoju” – Janusz Derwojed.