Aukcja Malarstwa Polskiego / 6 lipca 2022

16. Roman Bratkowski | Widok na Zatokę Neapolitańską z Wezuwiuszem w tle, 1946 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Malarstwa PolskiegoWidok na Zatokę Neapolitańską z Wezuwiuszem w tle, 1946 r.
widok-na-zatoke-neapolitanska-z-wezuwiuszem-w-tle-1946-r-roman-bratkowski-1084143widok-na-zatoke-neapolitanska-z-wezuwiuszem-w-tle-1946-r-roman-bratkowski-600473

Roman Bratkowski (1869 Lwów - 1954 Wieliczka)

Widok na Zatokę Neapolitańską z Wezuwiuszem w tle, 1946 r.

olej, płótno, 26 x 40 cm, Sygn. dat. i opisany p.d.: Bratkowski / Capri, 1946

Roman Bratkowski Malarstwa uczył się w krakowskiej SSP pod kierunkiem Jabłońskiego i Łuszczkiewicza. Następnie przeniósł się do Wiednia do pracowni Ch. Griepenkerla oraz A. Eisenmengera. W latach 1894 ? 1896 uczył się w Monachium w prywatnej szkole malarskiej A. Azbégo. Wystawiał w TZSP w Warszawie, TPSP w Krakowie i we Lwowie. ?Bratkowski malował niemal wyłącznie pejzaże. Były one doskonale skomponowane i wykończone, przepojone nastrojem subtelnej melancholii. Odznaczały się umiejętnością obserwacji syntezy zjawisk natury a zwłaszcza akcentowaniu kontrastu ruchu i spokoju? ? Janusz Derwojed.