Aukcja Sztuki Współczesnej / 4 kwietnia 2020

19. Roman Artymowski | Sign LXX, 1978

HomeAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejSign LXX, 1978
Sign LXX, 1978

Roman Artymowski (1919 Lwów – 1993 Warszawa)

Sign LXX, 1978

akryl, płótno, 84 × 84 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrocie: Roman Artymowski |Sign LXX |1978 |acrylic |84 × 84 cm

– 2018 Zofia i Roman Artymowscy, Malarstwo, grafika, collage [kat. wystawy], Galeria
72, 24 sierpnia – 31 października 2018, [il. w kat.]
– Roman Artymowski, Prace wybrane, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa
1998 [poz. 21, nr kat. 403]
– Roman Artymowski, Malarstwo, painting, Biuro Wystaw Artystycznych w Białymstoku
„Arsenał”, luty-marzec 1982
– Roman Artymowski, Al Rivaq Gallery, Bagdad, maj 1979

Sztuka Artymowskiego osadzona na tak obiektywnie zewnętrznym temacie jak pejzaż, pozostaje przecież zawsze sztuką zwróconą do wewnątrz, mówiąca nie o faktach i przedmiotach, ale o doznaniach i emocjach, a raczej ich wspomnieniach, śladach wrażeń zapadłych w pamięci, czasem obrosłych warstwami innych przeżyć. Zaprasza też widza nie do oglądania, ale do kontemplacji, do odkrywania głębokich pokładów uczuć i znaczeń.
Irena Jakimowicz, [w:] Roman Artymowski. Prace wybrane, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1998, s.9