Aukcja Sztuki Współczesnej / 24 października 2020

10. Rajmund Ziemski | Pejzaż 12/72, 1972

HomeAukcje archiwalneAukcja Sztuki WspółczesnejPejzaż 12/72, 1972
Rajmund Ziemski | Pejzaż 12/72, 1972

Rajmund Ziemski (1930 Radom - 2005 Warszawa)

Pejzaż 12/72, 1972

olej, płótno, 160 x 70 cm, sygn. l.d.: RAJMUND ZIEMSKI | 72; na odwrocie nalepka z napisem: 108. ZIEMSKI Rajmund - Pejzaż 12/71 olej160 x 70 | wł. Autora

POCHODZENIE:
-kolekcja Marka Mielniczuka, Paryż
-kolekcja prywatna, Wiedeń

Rajmund Ziemski
W latach 1949–1955 studiował w warszawskiej akademii pod kierunkiem A. Nachta - Samborskiego. Debiutował w roku 1955 w galerii Arsenał. Od 1958 r. prowadził pracownię malarstwa w macierzystej uczelni. Artysta należy do najwybitniejszych reprezentantów abstrakcji niegeometrycznej w polskim malarstwie powojennym. Obrazy jego, przypominające formy biologiczne, charakteryzują się bogactwem faktury i kolorystyki. Przez kilka dekad niemal wszystkie swoje prace tytułował Pejzaż, zmieniając tylko daty i numery. Począwszy od końca lat 50. uprawiał malarstwo w typie informel. Ziemski miał wiele wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Brał udział również w licznych wystawach zbiorowych. W 1979 roku otrzymał nagrodę im. Jana Cybisa. Prace jego znajdują się m.in. w zbiorach muzeów narodowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i w Gdańsku, w Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w wielu innych kolekcjach publicznych i prywatnych w kraju i za granicą.
Cena wylicytowana
46 000 zł