Aukcja Malarstwa Polskiego (5) / 8 lipca 2020

67. Rajmund Kanelba | Akt kobiety, 1930 r.

HomeAukcje archiwalneAukcja Malarstwa Polskiego (5)Akt kobiety, 1930 r.
67
Akt kobiety, 1930 r.

Rajmund Kanelba (1897 Warszawa - 1960 Londyn)

Akt kobiety, 1930 r.

olej, płótno, 80 x 58 cm, sygn. p.d.: Kanelba, dat. na odwrocie: 1930
-kolekcja prywatna, Polska

Rajmund Kanelba Studiował malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem S. Lentza i T. Pruszkowskiego. Naukę kontynuował w akademii wiedeńskiej oraz w Paryżu. Od 1926 r. przebywał na zmianę we Francji, Anglii i USA. We wczesnym okresie twórczości nawiązywał do tradycyjnych wzorców, by w późniejszym okresie inspirować się współczesnym malarstwem francuskim. Malował kwiaty, wizerunki kobiet, kameralne kompozycje we wnętrzu, widoki ulic, liryczne sceny rodzajowe. Celował także w szkicowo traktowanych studiach kobiet i dzieci, charakteryzujących się żywą fakturą, wyszukaną kolorystyką, zazwyczaj z przewagą jednej barwy.