Kobiety w sztuce. Artystki, kolekcjonerki, muzy. / 18 maja 2022

81. Rajmund Giersz | Za króliczkiem

Strona głównaAukcje archiwalneKobiety w sztuce. Artystki, kolekcjonerki, muzy.Za króliczkiem
81
za-kroliczkiem-rajmund-giersz

Rajmund Giersz (1937 Mińsk Mazowiecki-2010)

Za króliczkiem

olej, płótno, 54 x 73 cm, sygn. p.d.: Giersz, opisany na odwrocie: Rajmund / Giersz / 73 x 54

Rajmund Giersz
Po ukończeniu szkoły średniej, zdawał do szkoły plastycznej, jednak mimo prób nie powiodło mu się. Zapisał się do ogniska plastycznego w Warszawie i to tam zdobył umiejętności plastyczne. Współpracując i wymieniając doświadczenia z profesorami wyższych szkół artystycznych w Polsce, rozwijał swój talent malarski. A na co dzień pracował przy budowie kombinatu płockiego, a następnie leśniczówek w Bieszczadach. Uprawiał rysunek i malarstwo sztalugowe, którego inspiracją była ulotność chwili, fascynacja pięknem, radość bycia i urok dziewczyny. Za pomocą symbolicznych postaci ludzkich, którymi posługiwał się w swoim charakterystycznym malarstwie, wyrażał zauroczenia, lęki, obsesje i skojarzenia, przekładał to na dokonania w sztuce. Artysta skupiał się na przedstawianiu scen z życia codziennego i towarzyszącej mu radości. Na jego płótnach można też odnaleźć klimat lat trzydziestych, w nastrojowo pokazanej kawiarni czy subtelną grę między mężczyzną a kobietą.
Cena wylicytowana
2 600 zł