Aukcja Malarstwa Polskiego (5) / 8 lipca 2020

22. Rafał Malczewski | Zaśnieżone góry

HomeAukcje archiwalneAukcja Malarstwa Polskiego (5)Zaśnieżone góry
Zaśnieżone góry - 1Zaśnieżone góry - 2

Rafał Malczewski (1892 Kraków - 1965 Montreal)

Zaśnieżone góry

akwarela, papier, 33 x 47 cm w świetle passe-partout, sygn. l.d.: Rafał Malczewski

Rafał Malczewski Pod okiem ojca, Jacka Malczewskiego, uczył się warsztatu malarskiego. Podczas I wojny światowej studiował filozofię, architekturę i argonomię w Wiedniu. W dwudziestoleciu międzywojennym mieszkał w Zakopanem, gdzie był członkiem Towarzystwa ?Sztuka Podhalańska?. Od 1929 r. należał do ugrupowania artystycznego ?Rytm?. Po wojnie osiadł w Montrealu, gdzie tworzył do końca swojego życia. Odbył wiele podróży po kontynencie amerykańskim. Doskonale opanował technikę akwareli, w której się specjalizował. Malował widoki ukochanych Tatr oraz martwe natury. Syntetyczna, uproszczona forma, wyraźna dominanta kompozycyjna to charakterystyczne elementy pędzla Rafała Malczewskiego.