Varia (13) / 22 września 2016

41. Rafał Malczewski | Pejzaż zimowy

Strona głównaAukcje archiwalneVaria (13)Pejzaż zimowy
41
Pejzaż zimowy

Rafał Malczewski (1892 Kraków - 1965 Montreal)

Pejzaż zimowy

akwarela, papier, 49 x 59 cm, sygn. l.d.: R.Malczewski; pochodzenie: Ze zbiorów pasierbicy artysty, Barbary Turskiej-Lorentz

Rafał Malczewski Pod okiem ojca, Jacka Malczewskiego, uczył się warsztatu malarskiego. Podczas I wojny światowej studiował filozofię, architekturę i argonomię w Wiedniu. W dwudziestoleciu międzywojennym mieszkał w Zakopanem, gdzie był członkiem Towarzystwa ?Sztuka Podhalańska?. Od 1929 r. należał do ugrupowania artystycznego ?Rytm?. Po wojnie osiadł w Montrealu, gdzie tworzył do końca swojego życia. Odbył wiele podróży po kontynencie amerykańskim. Doskonale opanował technikę akwareli, w której się specjalizował. Malował widoki ukochanych Tatr oraz martwe natury. Syntetyczna, uproszczona forma, wyraźna dominanta kompozycyjna to charakterystyczne elementy pędzla Rafała Malczewskiego.
Cena wylicytowana
6 500 zł