38. Rafał Malczewski | Pejzaż podgórski, ok. 1955 r.

Strona głównaAukcje archiwalneVaria 39Pejzaż podgórski, ok. 1955 r.
38
Rafał Malczewski | Pejzaż podgórski, ok. 1955 r.Rafał Malczewski | Pejzaż podgórski, ok. 1955 r.

Rafał Malczewski (1892 Kraków - 1965 Montreal)

Pejzaż podgórski, ok. 1955 r.

olej, płyta, 25 x 30 cm, sygn. p.d.: Rafał Malczewski, na odwrocie naklejka wystawowa muzeum im.Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz naklejka wystawowa MO w Sandomierzu
Jacek & Rafał Malczewscy 17.03-31.07.2012 MO w Sandomierzu
Jacek i Rafał Malczewscy 25.03.2011-4.09.2011 w muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Rafał Malczewski Pod okiem ojca, Jacka Malczewskiego, uczył się warsztatu malarskiego. Podczas I wojny światowej studiował filozofię, architekturę i argonomię w Wiedniu. W dwudziestoleciu międzywojennym mieszkał w Zakopanem, gdzie był członkiem Towarzystwa ?Sztuka Podhalańska?. Od 1929 r. należał do ugrupowania artystycznego ?Rytm?. Po wojnie osiadł w Montrealu, gdzie tworzył do końca swojego życia. Odbył wiele podróży po kontynencie amerykańskim. Doskonale opanował technikę akwareli, w której się specjalizował. Malował widoki ukochanych Tatr oraz martwe natury. Syntetyczna, uproszczona forma, wyraźna dominanta kompozycyjna to charakterystyczne elementy pędzla Rafała Malczewskiego.