Aukcja Militariów / 13 kwietnia 2019

111. PRUSKA SZABLA PARADNA OFICERA ARTYLERII, KONIEC XIX W.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówPRUSKA SZABLA PARADNA OFICERA ARTYLERII, KONIEC XIX W.
111
PRUSKA SZABLA PARADNA OFICERA ARTYLERII, KONIEC XIX W.

dł. szabli w pochwie 938 mm, dł. szabli 907 mm, dł. głowni 775 mm, szer. głowni u nasady 23 mm, gr. grzbietu u nasady 6 mm, masa szabli 680 g, masa szabli w pochwie 1120 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa mosiężna. Jelec krzyżowo-kabłąkowy, z owalnymi półwąsami. Kabłąk w kształcie półstrzemienia. Tylne ramię zakończone główką lwa, zagięte ku głowni. Trzon drewniany, poprzecznie karbowany, obciągnięty czarną skórą i opleciony podwójnie skręconym drutem mosiężnym. Długi kapturek z policzkami, w kształcie lwiej głowy z grzywą, górą zanitowany trzpieniem głowni, dołem wraz z trzonem pierścieniem u jelca. Kabłąk, długi kapturek oraz pierścień mocujący bogato dekorowane reliefowo. Na zewnętrznym półwąsie dekoracyjnie obwiedzione dwie lufy armatnie. G ł o w n i a stalowa, lekko skorodowana, o niewielkiej krzywiźnie. Obustronnie szlifowana w jedną bruzdę sięgającą długiego, obosiecznego pióra, sztych symetryczny. P o c h w a stalowa, pomalowana na czarno, z jedną ryfką z nieruchomym koluszkiem i poziomym zaczepem na wewnętrznej stronie pierścienia. Szyjka z kołnierzem mocowana w płaszczu pochwy dwoma śrubkami. Pochwa zakończona ostrogą.

Cena wylicytowana
1 300 zł