Aukcja Militariów / 13 kwietnia 2019

70. | PRUSKA SZABLA OFICERA KAWALERII WZ 1852

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówPRUSKA SZABLA OFICERA KAWALERII WZ 1852
70
PRUSKA SZABLA OFICERA KAWALERII WZ 1852

dł. szabli w pochwie 1002 mm, dł. szabli 945 mm, dł. głowni 810 mm, szer. głowni u nasady 25 mm, gr. grzbietu u nasady 7 mm, masa szabli 820 g, masa szabli w pochwie 1310 g

R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa stalowa. Jelec koszowy, wykrojony z płata blachy w pięć geometrycznych prześwitów, w części grzbietowej zakończony łezką skierowaną ku głowni. Kabłąk kosza połączony z trzpieniem. Trzon rękojeści drewniany, poprzecznie karbowany przez owinięcie sznurem i oklejony czarną skórą. Długi kapturek z policzkami mocowany wraz z trzonem pierścieniem u jelca, górą zanitowany trzpieniem głowni. W policzkach kapturka nit poprzeczny, mocujący trzon rękojeści z trzpieniem. G ł o w n i a stalowa, polerowana, o niewielkiej krzywiźnie. Obustronnie szlifowana w jedną bruzdę przygrzbietową, sięgającą długiego, obosiecznego pióra, sztych symetryczny. Na wewnętrznym progu, pod nasadą, sygnatura producenta – Clemen&Jung. P o c h w a stalowa, polerowana, z dwoma ryfkami z ruchomymi koluszkami (brak jednego koluszka). Szyjka z kołnierzem mocowana w płaszczu pochwy dwiema śrubami. Pochwa zakończona ostrogą.