Aukcja Militariów / 28 kwietnia 2018

172. | PISTOLET SKAŁKOWY Z ZAMKIEM ŚRÓDZIEMNOMORSKIM A LA ROMANA, WŁOCHY, XVIII/XIX W.

aAukcje archiwalneAukcja MilitariówPISTOLET SKAŁKOWY Z ZAMKIEM ŚRÓDZIEMNOMORSKIM A LA ROMANA, WŁOCHY, XVIII/XIX W.
172
PISTOLET SKAŁKOWY Z ZAMKIEM ŚRÓDZIEMNOMORSKIM A LA ROMANA, WŁOCHY, XVIII/XIX W. - 1PISTOLET SKAŁKOWY Z ZAMKIEM ŚRÓDZIEMNOMORSKIM A LA ROMANA, WŁOCHY, XVIII/XIX W. - 2

PISTOLET SKAŁKOWY Z ZAMKIEM ŚRÓDZIEMNOMORSKIM A LA ROMANA, WŁOCHY, XVIII/XIX W.

dł. całk. 300 mm, masa 750 g, kaliber 16 mm

L u f a stalowa, w przedniej części okrągła, od połowy ośmiogranna, mocowana do osady śrubą na krótkim warkoczu oraz zawleczką do łoża w części środkowej. Dość bogato i ciekawie zdobiona lufa, na górnej płaszczyźnie graniastej części ma osadzoną listwę z blachy mosiężnej, która jest ozdobnie grawerowana i stylizowana dekoracją roślinną. Przyległe płaszczyzny i wąs lufy zdobione podobnie. Na lufie po jej zdjęciu widać wybite punce B.D. i literę X w kole. Z a m e k skałkowy, śródziemnomorski typu miquelet, w odmianie a la Romana. W tej odmianie sprężyna uruchamia kurek przez nacisk z góry na przednie ramię kurka. Język spustowy osłonięty kabłąkiem z ozdobnie wyciętymi wąsami. Kontrblacha, okucie końca gniazda lufy, okucie otworu języka spustowego, kabłąk z wąsami wykonane z blachy mosiężnej delikatnie grawerowane w motywy roślinne. O s a d a, łoże i kolba z drewna orzechowego. Łoże z pierścieniem u wylotu lufy i wydrążonym kanałem na pobojczyk z kościaną główką. Głowica kulista obita blachą mosiężną z długimi wąsami. Na grzbiecie szyjki ozdobnie wycięty medalion dekorowany jednorodnie z wszystkimi elementami mosiężnymi. Mechanizm zamka sprawny.

Jest to bardzo rzadko spotykany na rynku i w muzeach pistolet, głównie wytwarzany tylko we Włoszech. Pistolet o przyciężkiej, silnej, niezbyt zgrabnej sylwetce, dostosowanej jednakże do potężnego kalibru 16 mm. Bardzo ciekawa odmiana broni skałkowej.