Aukcja Militariów / 18 kwietnia 2020

151. PISTOLET SKAŁKOWY FRANCUSKI AN 1763–1766, 1779

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja MilitariówPISTOLET SKAŁKOWY FRANCUSKI AN 1763–1766, 1779
151
PISTOLET SKAŁKOWY FRANCUSKI AN 1763–1766, 1779

dł. całk. 395 mm, masa 1215 g, kaliber 16 mm

L u f a stalowa, gładka, niegwintowana, z krótkim warkoczem, w części dennej ośmiogranna, lekko zwężająca się ku wylotowi. Mocowana do osady stalową śrubą na warkoczu oraz szerokim, mosiężnym bączkiem z dwoma pierścieniami u wylotu lufy. Bączek blokowany zaciskiem sprężynowym, z kanałem na pobojczyk. Na lufie, na wysokości panewki, bita sygnatura dla tego modelu, na warkoczu rok produkcji „1775”. Z a m e k skałkowy typu francuskiego, z krzesiwem panewki, sprężyną krzesiwa, kurkiem z serduszkiem pod dolną szczęką. Blacha zamka z sygnaturą wytwórcy: Manufacture de St Etienne oraz puncą odbioru - wiązany monogram „HR” zwieńczony koroną, należący do inspektora Huberta Roziera. W tylnej części płyty sygnatura „La Thuilerie”, fabrykanta z kontraktem królewskim w St. Etienne. Język spustowy osłonięty stalową blachą, całość mosiężnym kabłąkiem, mocowanym do osady dwiema śrubami na wydłużonym tylnym wąsie. Mechanizm zamka sprawny. O s a d a – łoże i kolba z jednolitego kawałka drewna orzechowego. Łoże, sięgające niemal wylotu lufy, z wydrążonym kanałem na stalowy pobojczyk. Kolba smukła, kuliście zakończona głowicą z mosiężnym kapturkiem, umocowanym dwiema stalowymi śrubami. Na wewnętrznej stronie nasady, na wysokości warkocza, wyżłobione „1775/J.RF8.”.

Cena wylicytowana
4 600 zł