Aukcja Prac na Papierze: Sztuka dawna / 25 stycznia 2020

16. Piotr Michałowski | Młody góral z koszem na plecach, około 1835 - 1840 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na Papierze: Sztuka dawnaMłody góral z koszem na plecach, około 1835 - 1840 r.
powrót
16
Młody góral z koszem na plecach, około 1835 - 1840 r.

Piotr Michałowski (1800 Kraków - 1855 Krzyżtoporzyce)

Młody góral z koszem na plecach, około 1835 - 1840 r.

akwarela na szkicu ołówkowym, papier, 42,5 × 27 cm,
na odwrocie stempel: WYSTAWA/AUKCJA OBRAZÓW i DZIEŁ SZTUKI/KRAKÓW/ malarz i dzieło Piotr Michałowski/”Chłopiec [wpis atramentem]/Nr katalogu 191/-V/30 atestowne [wpis atramentem]; napisy: Nr 72,,, 5”

Do obrazu dołączona ekspertyza Adama
Konopackiego

„Po europejskich peregrynacjach we wczesnym okresie życia Michałowski we wrześniu 1835 r. powraca do Krakowa, gdzie mieszkał wraz z rodziną do połowy 1837 r. W niedługim czasie po śmierci ojca - w kwietniu 1837 r. – przeniósł się do odziedziczonego po nim majątku Krzyżtoporzyce koło Krakowa. Mieszkał tu – z krótkimi przerwami na wyjazdy do Wiednia – do 1840, a następnie przeniósł się do majątku Bolestraszyce pod Przemyślem. Następne lata spędzał na leczeniu w Karlbadzie (1844), we Francji (1844-48). A zatem opiniowana praca przedstawiająca górala mogła powstać, gdy artysta zamieszkiwał w Krakowie, bądź w jego okolicy - w Krzyżtoporzycach. O ile umieszczenie przez Michałowskiego na obrazie postaci górala, stanowiło echo romantycznej fascynacji wsią i jest znane także z kilku obrazów olejnych artysty, o tyle wprowadzenie w tle pejzażu górskiego uznać należy za cechę wyjątkową tak w twórczości Piotra Michałowskiego, jak i w malarstwie polskim 2 ćw. XIX w.” Fragment ekspertyzy Adama Konopackiego z 2008 r.

Piotr Michałowski
Wybitny przedstawiciel romantyzmu w malarstwie polskim. Artysta wszechstronny. Poza studiami artystycznymi, które odbył pod kierunkiem M. Stachowicza, J. Brodowskiego i F. Lampiego, studiował również nauki przyrodnicze, prawo, historię i języki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Getyndze. Zajmował się również muzyką. W czasie powstania listopadowego kierował produkcją broni i amunicji w hucie w Białogonie. Z początkiem 1832 roku wyjechał do Francji, gdzie swoje zainteresowania całkowicie skierował w stronę sztuki. W Paryżu podjął studia u Nicolasa Toussainta Charleta. W Luwrze podziwiał dzieła dawnych mistrzów hiszpańskich, flamandzkich i holenderskich. Wkrótce zyskał sławę jako znakomity akwarelista. W 1835 roku wyjechał do Londynu, a następnie powrócił do rodzinnego Krakowa. W 1837 zamieszkał w Krzyżtoporzycach. W latach 1848–1853 piastował urząd prezesa krakowskiej Rady Administracyjnej. We wczesnych pracach Michałowskiego widać wyraźny wpływ sztuki A. Orłowskiego oraz C. i H. Vernetach. Powstawały wtedy sceny o charakterze militarnym oraz sceny rodzajowe. Okres paryski zaznacza wyraźną inspirację artysty sztuką T.Gericaulta, co najwyraźniej zostało uwidocznione w przedstawieniach koni. Bo to właśnie motyw tych zwierząt najczęściej był wykorzystywany przez artystę w konnych portretach, scenach powstania listopadowych czy batalistycznych z okresu wojen napoleońskich. Michałowski był również znamienitym portrecistą. Portrety jego autorstwa odznaczały się doskonałym rysunkiem oraz pogłębioną kolorystyką. W jego artystycznym ouvre znalazły się autoportrety, portrety członków rodziny artysty, przede wszystkim dzieci, przyjaciół oraz liczne studia portretowe.
Czytaj więcej
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się