Aukcja Militariów (9) / 6 kwietnia 2024

1. Philip van Kouwenbergh | Bitwa nad Boyne

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Militariów (9)Bitwa nad Boyne
Philip van Kouwenbergh | Bitwa nad BoynePhilip van Kouwenbergh | Bitwa nad Boyne

Philip van Kouwenbergh (1671-1729)

Bitwa nad Boyne

olej, płótno dublowane, 110 × 145 cm
sygn. l. d.: „Ph van Kouwenbergh”

Bitwa nad Boyne – starcie zbrojne dnia 1 lipca 1690 r., które było punktem decydującym w działaniach Wilhelma III Orańskiego, namiestnika Republiki Zjednoczonych Prowincji, króla Anglii i Szkocji, przeciw zdetronizowanemu królowi Jakubowi II Stuartowi nad rzeką Boyne koło miasta Drogheda w Irlandii. Bitwa zakończona zwycięstwem Wilhelma III Orańskiego miała znaczenie symboliczne i stała się wyznacznikiem protestanckiej supremacji. Prezentowany na aukcji obraz autorstwa Philipa van Kouwenbergha jest wersją znanego dzieła Jana van Huchtenburga znajdującego się w zbiorach Rijksmuseum w Amsterdamie.

Cena wylicytowana
0 zł